Liptov - Jaskyne

Krása podzemného sveta jaskýň už tradične priťahuje kažgý rok tisíce domácich i zahraničných návštevníkov. Jedinečnosť tvarov kvapľovej výzdoby rôznej farebnosti a krehkej krásy, mohutné kvapľové či ľadové útvary dokumentujú obrovskú silu prírody. Na Slovensku je známych vyše 4000 jaskýň, pre verejnosť je ich sprístupnených 12.

        Liptov je na krásy podzemných jaskýň mimoriadne bohatý a región sa pýši aj pomenovaním Liptovský kras. Na území Liptova sú štyri sprístupnené jaskyne. Na severnej strane Nízkych Tatier v Demänovskej doline sa nachádza Demänovský kras, v ktorom dominuje Demänovský jaskynný systém dlhý asi 35 km. Sú tu sprístupnené dve jaskyne Demänovská jaskyňa slobody a Demänovská ľadová jaskyňa. V tesnom susedstve Demänovskej doliny sa krasové javy vyskytujú aj v Jánskej doline kde sa nachádza Stanišovská jaskyňa. Ďalšou jaskyňou Liptova je Važecká jaskyňa, ktorá svojou krásou pripomína rozprávkovú krajinu.
Uvádzané termíny a ceny vstupov do jednotlivých jaskýň sú informatívneho charakteru. Pre presnejšie informácie odporúčame navštíviť priamo stránku Správy slovenských jaskýň (SSJ) v Liptovskom Mikuláši.